Ne, Nedir?

Meditasyon

Meditasyon,  çok basitçe ifade etmek gerekirse, zihnimize doğru şeyleri düşünmeyi öğretmenin bir yoludur.  Meditasyon ruhun içsel sakinliğini deneyimlemek için, içimize doğru yaptığımız bir yolculuktur. Meditasyon,  hedefimizi gerçekleştirmek üzere,  içsel gücümüzün

yetişip gelişmesini sağlar.

Meditasyon yoluyla, kendi içimizdeki o olağanüstü enerjiden yararlanmayı öğreniriz.  Bunu, amaca yönelik, güçlü ve odaklanmış düşüncelerle yaparız.  Meditasyon, iç huzuru ve sakinlikle beslenip güçlenerek, istediğimiz her an, zihni sakinleştirebilmemizi sağlayan bir alıştırmadır/uygulamadır.

 Meditasyon Yararları Nelerdir?

 • Meditasyon kişiye kendini anlaması yolunda berrak bir ruhsal anlayış kazandırırken, yaşamında yeni tutum ve tercihler geliştirmesini de sağlıyor.

 • Meditasyon içimizdeki mevcut nitelikleri ortaya çıkarma, bu niteliklerin keyfini çıkarma ve bunları kullanma yöntemidir.

 • Aynı bir beceri gibi, meditasyonda da olumlu ve tatmin edici sonuçlara ulaşabilmek için düzenli uygulama yapmak gereklidir.

 • Her gün biraz uygulayarak, kısa zamanda doğal ve kolay bir alışkanlık haline gelen meditasyon kişiyi sağladığı faydalarla adeta ödüllendirir.

Ruhta ki

Kişinin; Kendisini fazlasıyla “iyi” hissetmesi

Amacını bulmuş olma hissi

Kendisini anlaması

Potansiyelini gerçekleştirmesi

Zorluk ve tehditlerle başa çıkabilmesi

Zihinde ki

Korkulardan ve endişeden kurtulmak

Geri kazanılan sükunet ve mutluluk

Düşüncelere daha fazla hakim olabilmek

Olumlu duyguları ifade edebilme becerisi

Kolaylıkla konsantre olabilme (…daha rahat yoğunlaşabilme)

Bedende ki

Gerginlikten kurtulmak

Daha iyi uyku

Artan oranda canlılık

Daha az psikosomatik nedenli hastalıklar

Neden Meditasyon Yapmalıyız?

 • Huzurlu bir zihni, öz saygıyı ve mutluluğu geliştirir.

 • Zihnin berrak  ve odaklanmış olmasını sağlar.

 • Hafızayı ve konstrasyon gücünü artırır.

 • Yaşamdaki zorlukları  soğukkanlılıkla karşılayabilir, yüzleşebilirsiniz.

 • Potansiyelinizin tam olarak ortaya çıkmasını  sağlayabilirsiniz.

 • Düşüncelerinizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.

 • Kararlarınızı çok daha kolay alabilirsiniz.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon yapa bilmek için kendinize biraz zaman ayırın yeter. Bir an için durun ve bedeninizin sakinleşmesini sağlayın. Sonra içinize bakın ve içsel dünyanızda neler olup bittiğini görün. Zihninizin ekranına neler giliyor, görün. Bir huzur düşüncesi yaratın ve o huzuru bir an için tutun. O düşüncenin benliğinizin derinliklerine ulaşmasını ve varlığınızın özüyle bağlantı kurmasını sağlayın. Huzurun siz olduğuna dağir o sihirli gerçeği fark edeceksiniz. Siz huzurlusunuz. Huzuru dışarda aramanız gerekmiyor. Huzur sizde gömülü durumde ve bir kez sizi özünüzle bağlantıya geçirecek o düşünceleri kullanmaya başladığınızdan, onları nerede olursanız olun kullana bilirsiniz. Günde binlerce kez onları kullanın, bir dakika deneyin, her saat başı deneyin ve bu olumlu düşüncelerin hislerinizi ve faaliyetlerinizi yönetmenin çok etkili bir yolu olduğunu göreceksiniz. Meditasyon sırasında, diğer insanları, işleriniz ve ya bağzı kaygılara ağit düşünceler nedeniyle zihniniz dağılırsa, düşünceleriniz dağılırsa nazikçe düşüncelerinizi huzur hedefine yönlendirin. Bu şekilde, dikkatle odaklanma gücünüzü geliştirir vezihniniz başka noktalara kayarak gezinmeye başladığında onu yönetebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Mesaj Yaz
Merhaba,
Lütfen bize mesajınızı bırakın, çalışma saatlerimizde size geri dönüş yapacağız :)